دسته‌بندی نشده

مفتول مس

مفتول مس

مفتول در فرهنگ لغت به هر چیز رشته مانند تاب داده شده گفته می شود. اما در حوزه سیم و کابل داستان فرق می کند. مفتول مس در این حوزه باید ویژگی های خاصی داشته باشد تا به آن مفتول گفته شود. یکی از این ویژگی ها هادی بودن آن است. هادی بودن آن هم باید بر پایه استاندارد ملی ایران شماره ISIRI 3084 و یا استاندارد جهانی IEC 60228 از دسته هادی های تک مفتولی باشد.

مفتول مس

مس و مفتول آن

این سیم مفتول نام های دیگری هم دارد و در بازار سیم و کابل ایران به آن سیم خشک یا سیم نصب ثابت هم می گویند. این سیم تک رشته ای است و جنس آن هم از مس است. حالا چرا مس؟ چون مس چند ویژگی منحصر بفرد دارد که آن را نسبت به سایر همتایانش برجسته تر می سازد. یکی اینکه نرمش و چکش خواری آن زیاد است. دوم اینکه استحکام، مقاومت کششی و تاب آوری آن هم بالاست. مقاومت خزشی آن هم تحسین برانگیز است.

مس و خزش آن

مس (مفتول) در برابر خزش مقاوم است. خزش در یک ماده فلزی در واقع به دگردیسی تدریجی یک ماده در اثر انبساط ها و انقباض های پی در پی گفته می شود. این دگردیسی ها در اثر واکنش آن ماده به عوامل محیطی رخ می دهد. این فرآیند دگردیسی یا دگر شکل پذیری فلزات بر سیستم های الکتریکی تاثیر بد و تخریب کننده ای می گذارد. مس چنین بدی هایی ندارد. مس، تاب آوری بالایی در هوای شرجی، تغییرات شدید جوی، رطوبت و آلودگی صنعتی از خود نشان می دهد. علاوه بر آن ایستادگی ستایش برانگیزی در برابر خوردگی شیمیایی دارد.
حوزه صنعت نیز به خاطر این ویژگی های برجسته آن را در اولویت های خود قرار داده است. البته آلومینیوم و استیل هم چکش خوار و رسانا هستند. به این دلیل کوشیده اند جایگاه مس را به خود اختصاص دهند. اما مس همچنان جایگاه نخست را در این حوزه دارد و بر فراز این دو فلز با شایستگی ایستاده است.

کاربردهای مس و مفتول آن

مفتول مس کاربردهای گسترده ای دارد. مهم ترین کاربرد این سیم ها، در صنعت برق و وسایل برقی است. از سیم مسی در سیم کشی های داخلی وسایل برقی، سیستم های روشنایی و کاربردهایی شبیه آن بهره می برند. البته سیم های مسی افشان را در سیم کشی ساختمان و نمونه های نیمه افشان و مفتولی آن را در تابلوهای برقی به کار می برند. در خطوط انتقال برق فشار ضعیف و متوسط نیز این سیم ها کاربرد وسیعی یافته اند. به این نوع سیم مسی، سیم های مسی سخت هوایی گفته می شود. تفاوت سیم افشان با سیم مفتول در این است که سیم افشان از تابیده شدن شمار زیادی هسته مسی ساخته می شود. سیم مفتول تنها از یک سیم تولید می گردد.

کاربردهای مفتول مس

مس، زیبایی و بهداشت

این مفتول در حوزه هایی مانند ساخت و ساز و طراحی جواهرات نیز کاربرد دارد. معماران به دلیل زیبایی های این فلز در طراحی نمای بیرونی و درونی ساختمان ها از آن بهره های دکوراتیو زیادی می برند. در لوله کشی ساختمان ها نیز از این مفتول استفاده می شود. مس به دلیل مقاومت بالایی که دارد از لوله های پلاستیکی بهتر عمل می کند. در برابر میکروب و قارچ نیز مقاوم تر است. از این رو در وسایلی همچون سینک، سرویس بهداشتی و شیرآلات که مستقیما با بهداشت انسانها مرتبط است، به کار می رود.

مفتول مس 8 میلیمتری

این مفتول باید از خلوص نزدیک به مطلقی برخوردار باشد. این نوع از مفتول باید بر پایه استانداردهای جهانی ASTM B49 ، BS EN 1977  و استاندارد ملی 3075 تولید شود. برای اطمینان از کیفیت آن از آزمایشگاه هایی که به دستگاه های آنالیزور اکسیژن، دستگاه پیچش، میکرو اهم متر و تنسومتر برخوردار باشند استفاده می شود.

خاصیت مفتول شدن مس

خاصیت مفتول شدن مس به این معناست که مس توانایی تبدیل شدن به رشته های نازک و چکش خوار را دارد. در واقع چکش خواری مس به این معناست که با ضربه های پی در پی چکش، از هم گسسته و خرد نمی شود. مس با این ویژگی ها به هر شکلی از جمله مفتول در می آید. مس در مقایسه با فلزات دیگر البته به جز طلا و نقره قابلیت انعطاف و شکل پذیری بیشتری دارد. به راحتی با کشش مفتولی به صورت رشته هایی با قطر مورد نظر با خطای پایین در می آید. در واقع در فلزات دیگر هر چه فلز قوی تر باشد، نرمش و انعطاف پذیری یا قابلیت دگر شکل پذیری آن کم تر است. این قاعده درباره مس صادق نیست. مس با وجود انعطاف و نرمش زیاد، استحکام بالایی نیز دارد. این ویژگی آن را برای سیم کشی سیستم های الکتریکی کاملا مطلوب ساخته است.

قیمت مفتول

قیمت مفتول مس در بازار فعلی و با توجه به نوسان دلار و نرخ تورم ثابت نیست. قطعا بهترین راه اطمینان از قیمت روز مس، مراجعه به سایت های معتبر و مراکز اصلی فروش آن است. البته قیمت مس در جهان یک افزایش کلی یافته است. بهترین راه خرید سیم مسی، خرید عمده آن است تا قیمت آن کم تر تمام شود. بهتر است که مس را از واحدهای فروش عمده بخرید تا تغییرات پر شتاب ارزی به شما زیانی نرسانند. پیشنهاد ما به شما فروشگاه تهران نقره می باشد که چندین سال است در این زمینه فعالیت دارد

خرید مفتول مس

خرید مفتول مس

برای خرید آن باید توجه داشت که بهترین گزینه، سیم های مفتول با هادی مسی هستند. سیم افشان در مقایسه با سیم مفتولی ( سیم خشک یا سیم نصب ثابت ) انعطاف و دگر شکل پذیری بیشتری دارد. برای خرید یک سیم مرغوب، باید توجه داشت که سیم خریداری شده متراکم بوده و مواد باکیفیتی نیز در ساخت آن به کار رفته باشد. بهتر است که خرید ما با مشورت یک کارشناس صورت بگیرد. موضوعات مهم دیگری همچون ولتاژ عبوری از سیم های مسی باید با دقتی کارشناسانه بررسی شوند تا خرید شما، یک خرید بی زیان شمرده شود.

الکترود جوشکاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *