اگر از کارگاه ها و یا ساختمان های نیمه کاره ی مشغول به کار عبور کرده باشید. حتما با عملیات جوشکاری آشنایی دارید. جوشکاری انواع مختلف و نسبت به کاربرد خود انجام می شود. مثل جوش کاری زیر آب و …. در کل عملیات جوشکاری به اتصال بین دو فلز با حرارت می گویند. که با ذوب وسیله ای ساده ولی بسیار کاربردی به نام الکترود و یا سیم جوش فضاهای خالی بین دو فلز را پر می کنند. سیم جوش ها بسته به کار و اتصالات خاص دسته بندی می شوند. در ادامه با تهران نقره همراه باشید تا این وسیله ی پر کاربرد در صنعت را با هم برسی کنیم.

انتخاب سیم جوش در جوشکاری بین دو فلز بسیار مهم است. به عنوان مثال برای متصل کردن دو فلز از جنس مس نمی توان از سیم جوش مدل آهنی استفاده کرد. مدل های سیم جوش ها را به 5 دسته تقسیم بندی می کنند که عبارتند از :

* آهنی

* غیر آهنی

* چدنی

* با آلیاژ های فولادی

*  فولاد های کربنی

در زمان استفاده از سیم جوش ها توجه به نوع فلز بسیار مهم است. نسبت به جنس فلز بایستی انتخاب مناسبی از نظر جنس سیم جوش داشته باشیم. تا در طول زمان مشکلی از جدا شدن اتصالات و شکستگی های غیر منتظره جلوگیری کنیم.

اما علاوه بر جنس، دو نوع سیم جوش توپر ( Solid Wires ) و سیم جوش تو پودری ( Cored Wires ) موجود است.

ویژگی های یک سیم جوش مناسب

1- اتصال قوی و عمیق

به دلیل اتصال عمیق بین دو فلز می توانند اتصال قوی بین سازه ها و قطعات نازک که نیاز به دقت بالایی نیز دارند استفاده می شوند.

 

2- جوشکاری خودکار و مستمر

از سیم جوش های تو پر برای جوشکاری خودکار و جوشکاری های نیازمند به اصطلاح تغزیه ی مستمر و خودکار دارند استفاده می شود. به طوری که جوشکار سیم را با استفاده از یک تغذیه کننده ی خودکار به داخل حوضچه ی مذاب هدایت میکند. این روش مهارت بالایی را می طلبد.

3- افزایش سرعت جوشکاری

به علت سرعت بالا بسیار پرطرفدار و پر استفاده است. دلیل سرعت بالای استفاده از سیم جوش درصد رسوب بالای این سیم جوش ها هستند که به عملیات جوش کاری سرعت خوبی می بخشد.

انواع سیم جوش ها

همانطور که می دانید از جوشکاری در صنعت های زیادی نظیر کشتی سازی ، مخزن های فشار قوی و حرارتی و … استفاده می شود. پس انتخاب سیم جوش مناسب کاربرد آن بسیار اهمیت دارد. به گزارش تهران نقره سیم جوش ها را می توان به دسته های زیر از نظر کاربرد تقسیم بندی کرد.

1-  سیم جوش نقره:

 

سیم جوش نقره با روکش کادمیوم

سیم جوش نقره با روکش بدون کادمیوم ( قلع )

سیم جوش نقره با روکش فسفر

 

2- سیم جوش آلمینیوم

این نوع سیم جوش با توجه به کاربرد بسیاری که دارد، در مطلبی جداگانه به طور کامل به آن میپردازیم. اما در اینجا اشاره ای کوتاه به آن می کنیم.

سیم جوش آلمینیومی خالص

در ترکیبات این سیم جوش از 99 درصد آلمینیوم خالص و 1 درصد سیلیسیم به منظور چسپندگی استفاده می شود. که در صنایعی مثل جوشکاری بدنه تانک های حمل و نقل و وسایلی که در معرض مواد شیمیایی هستند کاربرد دارند.

الکترود آلمینیومی با آلیاژ آلمینیوم منگنز

تحقیقات نشان می دهند که منگنز با ترکیب آلمینیوم باعث کاهش خوردگی و ساییده شدن فلزات می شود. دلیل استفاده در سیم جوش آلمینیومی هم، همین نکته است. موارد کاربرد سیم جوش آلمینیومی با آلیاژ منگنز در ساخت وسایل آشپزخانه است. که در معرض پوسیدگی و زنگ زدن هستند و همچنین محیط هایی که در معرض مواد شیمیایی هستند، می باشد.

الکترود آلمینیومی با آلیاژ سیلیسیوم

سیلیسیم به دلیل نفوذ پذیری بالا در اتصالات در صنایعی مثل خودرو سازی و کشتی سازی کاربرد فراوانی دارد.

3-  سیم جوش مسی

همانطور که در اول اشاره شد. از الکترود مسی نمی توان در اتصال بین دو فلز آهنی و بالعکس استفاده کرد. از مهم ترین کاربرد های استفاده از الکترود مسی می توان به اتصال دو قطعه مسی به هم اشاره کرد. در یک سیستم اتصالات زیادی وجود دارد. پس ایجاد یکپارچگی بین نوع فلز و الکترود مورد استفاده ی در اتصال بین آن ها بسیار مهم است. در صنایع حرارتی به دلیل استفاده از لوله های مسی، سیم جوش های مسی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از سیم جوش ها را می توانیم به صورت زیر دسته بندی کنیم:

سیم جوش مسی با کادمیم و سیم جوش مسی بدون کادمیوم. که در قسمت محصولات سیم جوش نقره به صورت کامل مورد برسی قرار گرفته شده است.

ضمن تشکراز همراهیتان شما می توانید هر گونه سوال و پیشنهاد را به کارشناسان تیم تهران نقره اطلاع دهید. ما در کوتاهترین زمان با شما تماس حاصل کرده و مشکل و ابهام شما را برطرف  می کنیم.